Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády, planety a horká plazma

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Jasné hvězdy v Plejádách, čtyři planety a vybuchující sluneční plazma jsou na zachyceny na tomto nádherném snímku z vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). V popředí patnáct stupňů širokého pohledu vybuchuje bublina horkého plazmatu nazývaná CME (Coronal Mass Ejection) z aktivního Slunce, jehož poloha a relativní velikost jsou zobrazeny bílou kružnicí ve středu. V pozadí je vidět čtyři z pěti planet viditelných pouhým okem díky planetární konstelaci jež nezničila svět! Za nimi jsou vzdálené hvězdy a slavná hvězdokupa Plejády, jež je také snadno viditelná i neozbrojeným okem, pokud září na noční obloze. Vzdálenosti těchto důvěrně známých nebeských objektů jsou: ke Slunci 150 miliónů kilometrů, k Merkuru 58, k Venuši 110, k Jupiteru 780 a k Saturnu 1400 milionů kilometrů od Slunce a konečně hvězdokupa Plejády je zhruba 3,800 triliónů kilometrů daleko (400 světelných let). Samotná observatoř SOHO obíhá planetu Zemi 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci. Snímek byl pořízen koronografem LASCO (Large Angle and Spectrometric COronagraph) na palubě SOHO v pondělí 15.května v 10:42 UT.

Štítky: Slunce, Korona, Plejády, Seskupení planet, Cme


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »