Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový vítr z NGC 3783

Uznání: PSU, NASA

Černá díra má neúprosně přitahovat hmotu. Ale intenzivní záření generované, když materiál víří a padá do jejího gravitačního pole také zahřívá okolní plyn a vyhání jej pryč. Proměření rentgenového spektra aktivní galaxie NGC 3783 nedávno pořízeného observatoří Chandra odhalilo vítr vysoce ionizovaných atomů odfukovaných z předpokládané galaktické centrální černé díry rychlostí milión mil za hodinu. Ve falešných barvách jasná středová skvrna je rentgenový obrazem NGC 3783, zatímco vyzařující čáry představují rentgenové spektrum tohoto zdroje vytvořeném pomocí přístroje High Energy Transmission Grating (HETG) na Chandře. Rentgenové spektrum je analogické k vějíři duhových barev ve spektru viditelného světla. Představuje podrobný, roztažený obraz rentgenových barev nebo energií pocházejících z příslušného zdroje. Ionizované atomy železa, hořčíku, kyslíku, dusíku a dalších prvků vytváří absorbční čáry na známých rentgenových energiích. Tyto čáry byly identifikovány ve spektru NGC 3783 na lehce posunutých energiích a změření posuvů umožnilo určit rychlost horkého větru.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, Ngc3783


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »