Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Loudavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Když 16.července Měsíc prošel skoro přímo přes střed zemského stínu, tak pozorovatelé oblohy v tichomořské oblasti byli odměněni zdlouhavým měsíčním zatměním. Fáze úplného zatmění trvala 1 hodinu 47 minut, nejdéle od roku 1859. Delší úplné měsíční zatmění se nevyskytne až do roku 3000. Astronom a fotograf Noel Munford využil výhody dlouhé totality a použil svého malého dalekohledu k zaznamenání tohoto barevného snímku zatmělého Měsíce a okolních hvězd nad městem Palmerston North na Novém Zélandu. Poblíž vrcholu z této perspektivy na jižní polokouli je 84 kilometrů široký jasný kráter Tycho. Jak se Měsíc nachází ve stínu, tak celý vypadá červeně, protože je stále osvětlen slunečním světlem zčervenalým prachem a ohybem v atmosféře kolem zemského okraje. Změny v obsahu atmosférického prachu znamenají, že každé zatmění může mít odlišný vzhled. Zkušený pozorovatel Munford poznamenal, že ve středu totality bylo toto zatmění stejnoměrnější, s delikátnějšími jemnými barvami a bylo jedno z nejsvětlejších, jaké kdy viděl.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »