Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Loudavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Když 16.července Měsíc prošel skoro přímo přes střed zemského stínu, tak pozorovatelé oblohy v tichomořské oblasti byli odměněni zdlouhavým měsíčním zatměním. Fáze úplného zatmění trvala 1 hodinu 47 minut, nejdéle od roku 1859. Delší úplné měsíční zatmění se nevyskytne až do roku 3000. Astronom a fotograf Noel Munford využil výhody dlouhé totality a použil svého malého dalekohledu k zaznamenání tohoto barevného snímku zatmělého Měsíce a okolních hvězd nad městem Palmerston North na Novém Zélandu. Poblíž vrcholu z této perspektivy na jižní polokouli je 84 kilometrů široký jasný kráter Tycho. Jak se Měsíc nachází ve stínu, tak celý vypadá červeně, protože je stále osvětlen slunečním světlem zčervenalým prachem a ohybem v atmosféře kolem zemského okraje. Změny v obsahu atmosférického prachu znamenají, že každé zatmění může mít odlišný vzhled. Zkušený pozorovatel Munford poznamenal, že ve středu totality bylo toto zatmění stejnoměrnější, s delikátnějšími jemnými barvami a bylo jedno z nejsvětlejších, jaké kdy viděl.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »