Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Loudavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Když 16.července Měsíc prošel skoro přímo přes střed zemského stínu, tak pozorovatelé oblohy v tichomořské oblasti byli odměněni zdlouhavým měsíčním zatměním. Fáze úplného zatmění trvala 1 hodinu 47 minut, nejdéle od roku 1859. Delší úplné měsíční zatmění se nevyskytne až do roku 3000. Astronom a fotograf Noel Munford využil výhody dlouhé totality a použil svého malého dalekohledu k zaznamenání tohoto barevného snímku zatmělého Měsíce a okolních hvězd nad městem Palmerston North na Novém Zélandu. Poblíž vrcholu z této perspektivy na jižní polokouli je 84 kilometrů široký jasný kráter Tycho. Jak se Měsíc nachází ve stínu, tak celý vypadá červeně, protože je stále osvětlen slunečním světlem zčervenalým prachem a ohybem v atmosféře kolem zemského okraje. Změny v obsahu atmosférického prachu znamenají, že každé zatmění může mít odlišný vzhled. Zkušený pozorovatel Munford poznamenal, že ve středu totality bylo toto zatmění stejnoměrnější, s delikátnějšími jemnými barvami a bylo jedno z nejsvětlejších, jaké kdy viděl.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »