Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eros při západu slunce

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

V záři zapadajícího slunce dlouhé stíny balvanů zvýrazňují povrch asteroidu 433 Eros. Nejjasnější balvan na okraji velkého zastíněného kráteru poblíž středu dole má asi 30 metrů (100 stop). Kamera sondy NEAR Shoemaker, jež je na oběžné dráze kolem Erosu od února 2000, pořídila tento dramatický záběr již dříve tento měsíc z výšky 50 kilometrů. Samotný Eros obíhá Slunce s perihelem 1.13 astronomických jednotek (AU) a afeliem 1.78 AU. Část třídy asteroidů přibližujících se k Zemi stráví většinu svého času mezi oběžnými drahami Marsu (1.5 AU) a Zemí (1 AU) ... ale nebylo tak vždycky. Eros a jiné k Zemi se přibližující planetky původně obíhaly v hlavním pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem. Postupem času gravitační vliv Jupitera a jiných planet narušil jejich oběžné dráhy a poslal je na trajektorie bližší k Zemi.

Štítky: Asteroid, Oběžná dráha, 433 Eros, NEAR-Shoemaker


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »