Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunci blízká kometa SOHO

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Kosmická sluneční heliosférická observatoř SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory) se stala s velkou převahou šampionem mezi přístroji pro objevování komet, jí objevený počet nedávno dosáhl čísla 200. Jak se dá od sluneční observatoře očekávat, většina komet objevených pomocí SOHO jsou blízké slunci, a noří se do výšky zhruba 50 tisíc kilometrů sluneční fotosféry. Při působení intenzivního žáru a gravitačních sil je nepravděpodobné, že by tyto primitivní kusy ledu a prachu přežily. Německý astronom Heinrich Kreutz v 19-tém století poprvé odvodil, že všechny slunci blízké komety pocházejí z jedné velké mateřské komety, která se rozpadla při průchodu perihelem asi před 2000 lety. Její kusy se postupem času dále dělily a vytvořily rodinu malých komet, jež jak se zdá putují po stejné dráze. Tyto záběry z koronografu na SOHO byly pořízeny v rozpětí dvou hodin 29.února tohoto roku. Ukazují slunci blízkou kometu (kometa SOHO číslo 111) s dlouhým jasným ohonem směřujícím k ohnivému setkání. Slunce samotné se skrývá za zákrytovým kotoučem koronografu vpravo nahoře.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »