Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Tato mapa Erosu byla vytvořena z mozaiky snímků pořízených sondou NEAR Shoemaker, jež nyní obíhá kolem asteroidu s rozměry 40 x 14 x 14 kilometeru. V jednoduché válcové projekci nepravidelně tvarovaného světa se jednotlivé mapové snímky vždycky na koncích nekryjí. Zde představené názvy míst byly navženy tak, aby popisovaly geografii Erosu a zároveň zapadly do tématu. Jsou založeny na romantických postavách z historie a literatury různých kultur planety Země. Největším útvarem je Himeros, proláklina široká asi 10 kilometrů. V řecké mytologii, byl Himeros attendant Erosu a personifikací trvalé lásky. Today, after safely surveying Eros for the past eight months, NEAR Shoemaker is scheduled to make a record close approach to the asteroid, briefly flying to within about 6 kilometers of its surface. Images returned from that distance are expected to show features less than 1 meter across.

Štítky: Asteroid, Eros


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »