Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Tato mapa Erosu byla vytvořena z mozaiky snímků pořízených sondou NEAR Shoemaker, jež nyní obíhá kolem asteroidu s rozměry 40 x 14 x 14 kilometeru. V jednoduché válcové projekci nepravidelně tvarovaného světa se jednotlivé mapové snímky vždycky na koncích nekryjí. Zde představené názvy míst byly navženy tak, aby popisovaly geografii Erosu a zároveň zapadly do tématu. Jsou založeny na romantických postavách z historie a literatury různých kultur planety Země. Největším útvarem je Himeros, proláklina široká asi 10 kilometrů. V řecké mytologii, byl Himeros attendant Erosu a personifikací trvalé lásky. Today, after safely surveying Eros for the past eight months, NEAR Shoemaker is scheduled to make a record close approach to the asteroid, briefly flying to within about 6 kilometers of its surface. Images returned from that distance are expected to show features less than 1 meter across.

Štítky: Asteroid, Eros


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »