Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třetí tisíciletí, první zatmění

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Přichází první zatmění třetího milénia! Úplné zatmění Měsíce viditelné především v Evropě, Asii a Africe nastane 9.ledna, kdy měsíční úplněk proletí dlouhým ale ne zcela tmavým stínem planety Země. Proč ne zcela tmavým? Část slunečního světla je ve skutečnosti rozptýlena a láme se do zemského stínu atmosférou a díky této bude možné vytvořit překvapivé fotografie zakrytého měsíce. Například, tento snímek je složen z fotografií pořízených při červencovém úplném zatmění Měsíce v roce 2000. Časné a pozdní fáze zatmění ohraničují dlouhé expozice během totality. Mdlé sluneční světlo stále osvětlující měsíční povrch dává Měsíci dramaticky temně rudý nádech. I když zatmění v červenci 2000 nebylo ani první ani poslední v mileniu, bylo ale významné jako nejdelší zatmění pro příštích zhruba 1000 let, totalita měla trvání celou hodinu a 47 minut. Totalita zatmění 9.ledna bude trvat jen něco přes hodinu.

Štítky: Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »