Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LkHa101: Díra v koblize

Uznání: Peter Tuthill (Sydney University Physics Department) et al., W.M. Keck Observatory

K této koblize byste potřebovali opravdu velký šálek kávy, neboť díra uprostřed ní má asi miliardu kilometrů. Pokud by bylo ve středu Slunce, tak by kruh této velikosti ležel mezi Marsem a Jupiterem. Ve skutečnosti tato kobliha obklopuje hmotnou nově vzniklou hvězdu katalogizovanou jako LkHa 101, jež se nachází v souhvězdí Persea. Tento toroidální oblak plynu a prachu zobrazený v infračerveném světle je lehce skloněn vůči našemu pohledu. Materiál oblaku může být docela dobře ingrediencemi pro vznik vzdálených slunečních soustav. Jasný zdroj ultrafialového světla, horká mladá hvězda je infračerveně mnohem slabší a tak není na tomto snímku viditelná. Přítomnost hvězdy znamená, že její intenzivní hvězdný vítr a radiace zjevně vytvořily v koblize díru. Prvotřídní podrobný snímek vznikající hvězdné soustavy byl pořízen s využitím observační techniky zvané interferometrie na největším jednozrcadlovém dalekohledu na planetě Zemi, 10 metrovém Keckově dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Extrasolar system, Dust cloud, Doughnuts


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »