Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 7742

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Možná se to podobá smaženému vejci, které jste měli na snídani, ale ve skutečnosti je to mnohem větší. Tato spirální galaxie NGC 7742 orientovaná zepředu, obkroužena modravými hvězdotvornými oblastmi a slabě viditelnými spirálními rameny, se žlutavým žloutkem středu, má napříč asi 3000 světelných let. NGC 7742 je v souhvězdí Pegasa, asi 72 miliónů světelných let daleko a je známá jako Seyfertova galaxie, což je typ aktivní spirální galaxie se středem nebo jádrem, jenž je velmi jasné na viditelných vlnových délkách. Obrovská jasnost Seyfertových galaxií napříč spektrem se může měnit jen během dnů či měsíců a o galaxiích jako je NGC 7742 se předpokládá, že skrývají ve svých jádrech masivní černou díru. Krásný barevný snímek laskavě poskytnul Hubble Space Telescope Heritage Project.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, NGC 7742


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »