Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí vejce v M16

Uznání: J. Hester & P. Scowen (ASU), HST, NASA

Na konci tohoto obrovského sloupu plynu a prachu v Orlí mlhovině (M16) jsou odhalené hvězdotvorné oblasti známé jako "EGGs" (anglická zkratka, shoduje se s výrazem pro vejce). Globule s vypařujícím se plynem (EGGs - evaporating gaseous globules) jsou husté oblasti většinou z molekulárního vodíku, které se rozdělují a gravitačně kolabují za vzniku hvězd. Světlo z těchto nejvíce horkých a nejjasnějších nových hvězd zahřívá konec sloupu a působí odpařování plynu a odhaluje tak více EGGs a více mladých hvězd. Tento snímek pořídila širokoúhlá a planetární kamera na palubě kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Star-formation, Orlí mlhovina, EGGs


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »