Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid z meteorického deště Leonid 2001

Uznání: The CONCAM Project, Michigan Tech, Gemini Obs., AURA, NSF

Meteorický déšť Leonid 2001 včera v časných ranních hodinách poskytnul pěknou podívanou v mnoha částech světa. Spousty ospalých pozorovatelů hazardujících na svých zahrádkách byli odměněni několika jasnými meteory za minutu křižujícími oblohou. Tato frekvence učinila Leonidy 2001 nejaktivnějším meteorickým deštěm ve třech desetiletích. Na snímku nahoře je jasný bolid - Leonida, jenž včera ráno krátce ozářil Havaj. Noční celooblohový monitor CONCAM na vyhaslé sopce Mauna Kea zachytil jasný meteor, jenž je vidět jako velmi jasná čára napříč dolní části snímku rybím okem. Stopa meteoru překročila galaktickou rovinu (slabá záře, která běží odzdola zleva nahoru doprava), prošla pod planetou Jupiterem a přes souhvězdí Orion. Během letošních Leonid zaznamenali všechny CONCAMy na Havaji, Arizoně a Kalifornii početné jasné meteory.

Štítky: Meteorický roj, Leonids 2001, Bolide


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »