Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama Apolla 17

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Jaké by to bylo stát na povrchu jiného světa, rozhlížet se kolem sebe a pokoušet se zjistit, odkud se ten svět vzal? Abyste na to přišli, zarolujte doprava. Při výpravě Apolla 17 v roce 1972 si to astronauté Harrison Schmitt a Eugene Cernan vyzkoušeli z první ruky. V tomto případě tím světem byl vlastní pozemský Měsíc. Na jednom ze slavnějších na Měsíci pořízených panorámat je zjevná majestátní bezútěšnost nehostinného Měsíce. Jsou vidět balvany, kopce, krátery, vozidlo lunar rover a jak se astronaut Schmidt připravuje k odběru vzorku půdy. Několik dnů poté, co byl pořízen tento snímek lidstvo Měsíc opustilo a má se ještě vrátit. Interaktivní verzi snímku nahoře lze nalézt zde.

Štítky: Apollo 17, Panorama


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »