Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Mlhovinu v Orionu přes 2MASS

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC
Mosaic by E. Kopan

Jenom málo astronomických pohledů na obloze podněcuje představivost tak, jak blízká hvězdná kolébka známá jako Mlhovina v Orionu. Mladé horké hvězdy obklopené zářícím plynem mlhoviny se nachází na okraji nesmírně velkého mezihvězdného mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Tento zřetelný a podrobný snímek Mlhoviny v Orionu vznikl z údajů přehlídky oblohy na 2 mikronech 2 Micron All Sky Survey neboli 2MASS. Projekt 2MASS zmapoval s využitím dalekohledů na severní i jižní polokouli planety Země v infračerveném světle celou oblohu. Vlnová délka infračerveného světla je delší než u viditelného světla a tak to snadněji proniká zakrývajícími prachovými mračny. Kamery 2MASS byly citlivé v blízkých infračevených vlnových délkách kolem 2 mikronů neboli 0.00008 palce. Viditelné světlo má vlnovou délku kolem 0.00002 palce. Na tomto kompozitním snímku byla pozorování z přehlídky ve třech infračervených pásmech přeložena do modré, zelené a červené barvy.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Infračervený, Mlhovina Orion, 2mass


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR oblouk

Na snímku se nachází část SAR oblouku.

Další informace »