Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk galaktického středu

Uznání: Farhad Yusef-Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobuje tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které zešikma probíhají vrchem radiového snímku nahoře, jsou dohromady známé jako Rádiový oblouk galaktického středu a přímo vyčnívají z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým středem podivnými zakřivenými filamenty, které jsou známy jako Oblouky. Jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíše obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známá jako Sagittarius A*. Jedna hypotéza tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají svou geometrii proto, protože obsahují horké plazma tekoucí podél čar s konstantním magnetickým polem. Zdá se, že nedávné snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak tato plazma koliduje s okolním mračnem chladného plynu.

Štítky: Mléčná dráha, Galactic Center Radio Arc


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »