Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný infračervený snímek mlhoviny Kužel

Uznání: NICMOS Group (STScI, ESA), NICMOS Science Team (Univ. Arizona), NASA

Poté co astronauté při poslední servisní výpravě k dalekohledu Hubble Space Telescope opravili kameru NICMOS (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer), tak astronomové důmyslný přístroj rychle namířili na fotogenickou hvězdnou kolébku známou jako mlhovina Kužel. Tento pozoruhodně podrobný snímek mlhoviny Kužel kamerou NICMOS dramaticky potvrzuje, že Hubbleovo infračervené vidění je zase zpátky. Ve falešných barvách jsou zde vidět plynová a prachová mračna na komolém vrcholu hvězdotvorné oblasti ve tvaru kužele v oblasti, která má napříč asi polovinu světelného roku. Čtyři jasné hvězdy s difrakčními paprsky v levé části snímku jsou viditelné také na snímcích ve viditelném světle a jsou před mlhovinou Kužel vzdálené asi 2500 světelných let. Ale slabší hvězdy od nich vpravo jsou ponořeny do zakrývajících prachových mračen mlhoviny nebo za ně a objevují se pouze na tomto pronikavém infračerveném pohledu.

Štítky: Infračervený, Star-formation, Cone Nebula, Ngc2264, Nicmos


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »