Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová duha

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Viditelné sluneční světlo se lze s pomocí kapky vody nebo skleněného hranolu rozložit na barvy duhy. Dobře známé spektrum barev duhy běží podle rostoucí energie od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo, až po fialovou. Také rentgenové světlo lze rozložit do spektra podle energie, ale ne kapkami vody ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra využívá k rozložení rentgenového spektra soustavu 540 finely ruled, gold gratings a výsledek zazanamenávají digitální detektory. Výsledné rentgenové spektrum vypovídá o složení, teplotě a pohybu kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ve falešných barvách ukazuje rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o nož se předpokládá, že se skládá z hvězdy jako je slunce, která obíhá černou díru. Na rozdíl od dobře známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu jsou zde energie uspořádány podél radiálních linií s nejvyššími energiemi ve středu a nejnižšími u levého horního okraje a pravého dolního okraje. Paprsčitá oblast ve středu je tvořena rentgenovými paprsky ze samotného zdroje, ktweré se nerozložily polem of gratings.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »