Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cygnus A rentgenově

Uznání: A. Wilson & A. Young (UMD), P. Shopbell (Caltech), CXC, NASA
(Inset Credit: NRAO)

Tento úžasně podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách je zaměřený na galaxii Cygnus A. Cygnus A, zde zpodobněný oběžnou observatoří Chandra, je vidět jako efektní vysokoenergetický rentgenový zdroj. Ve skutečnosti je ale slavnější na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra jako jeden z nejjasnějších nebeských rádiových zdrojů. Cygnus A je při vzdálenosti zhruba 700 miliónů světelných let nejbližší silnou rádiovou galaxií a rádiový snímek ve falešných barvách (vložený snímek vpravo) vykazuje výraznou podobnost s rentgenovým pohledem z Chandry. Střed galaxie Cygnus A, který je na obou snímcích ve středu, jasně září a přitom se emise rozpíná 300 000 světelných let na každou stranu podél stejné osy. Předpokládá se, že emisi způsobují výtrysky atomických částic, skoro při rychlosti světla, produkované hmotnou centrální černou dírou. Rentgenový snímek opravdu vykazuje svou polohou nápadné "horké skvrny" tam, kde se výtrysky částic zastavily v okolním chladnějším, hustším plynu. Rentgenový snímek také ukazuje, že výtrysky vyčistily v okolním plynu obrovskou dutinu. Jasné pásy emisí v dutině pravděpodobně indikují rentgenový horký materiál, který víří do centrální černé díry.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Aktivní galaxie, Cygnus a


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »