Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: stále ve stavu rekonstrukce

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Stejně tak jako střed vašeho milovaného města nebo každý sebe dbalý web, tak se i povrch Io trvale nachází ve stavu rekonstrukce. Tomuto měsíci Jupitera přísluší označení vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě. Jeho bizardně vyhlížející povrch trvale utváří a přetváří toky lávy. Tento kompozitní snímek Io s vysokým rozlišením, který vznikl z údajů sondy Galileo z roku 1996, má střed na straně, která je vždycky odvrácená od Jupiteru. Byl zpracován tak, aby se zdůraznily variace barev a jasnosti povrchu Io a odhaluje útvary, které mají napříč jenom 1.5 míle. Za povšinutí stojí nepřítomnost impaktních kráterů, která vybízí k doměnce, že se celý povrch pokrývá novými vulkanickými depozity rychleji, než krátery vznikají. Co tento vulkanismus pohání? Pravděpodobným zdrojem energie jsou proměnlivé gravitační slapy způsobované Jupiterem a dalšími galileovskými měsíci, jak Io obíhá kolem hmotné obří plynné planety. Slapovým dmutím se zahřívá vnitřek Io a vytváří se sírová vulkanická aktivita.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Sopka, Tide


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »