Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná hmota, rentgenové záření a NGC 720

Uznání: D. Buote (UC Irvine) et al., CXC, NASA

Eliptickou galaxii NGC 720 obklopují kosmické mraky plynu, který vyzařuje rentgenové paprsky. Na tomto snímku ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra je vidět plyn o extrémní teplotě, kolem 7 miliónů stupňů Celsia, což činí nemožným udržet mrak v blízkosti NGC 720 pouze na základě gravitace samotných viditelných hvězd této galaxie. Toto rentgenové mračno je považuje za solidní důkaz přítomnosti tmavé hmoty obklopující NGC 720. Hmoty, která není vidět,ale přesto má svůj gravitační vliv, jenž brání tomu, aby rentgenové horké plynné mračno uniklo. Pozoruhodné vidění Chandry jasně rozeznává jasné, bodové rentgenové zdroje od difuzního mračna. Astronomové mohou využít podrobného tvaru mračna k odvození distribuce tmavé hmoty v NGC 720 a dokonce budou moci testovat teorie fundamentální podstaty tmavé hmoty. V souladu s moderním chápáním je tajemná tmavá hmota, ať už je to cokoliv, nejběžnější formou hmoty ve Vesmíru. Galaxie NGC 720 se nachází ve vzdálenosti asi 80 miliónů světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus).

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Ngc720


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »