Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pihy na Europě

Uznání: R. Pappalardo (U. Colorado) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Europa, jeden z největších jupiterových galileovských měsíců možná opravdu pod svým ledovým povrchem ukrývá oceán kapalné vody a tak udržuje vzrušující možnost života. Na tomto obrázku, zkonstruovaném z údajů pořízených v letech 1996 a 1997 sondou Galileo, jsou vidět pro Europu charakteristické povrchové brázdy a praskliny spolu s dómy a červenavými skvrnami nazývanými lenticulae z latiského slova pro pihy. Pihy mají asi 10 kilometrů a předpokládá se, že jde o výdutě teplejšího ledu odspodu, které postupně vystoupaly přes chladnější povrchové vrstvy, obdobou je pohyb v lava lampách. Pokud pihy opravdu představují materiál z hlubších ledových vrstev bližších skrytému oceánu, tak by budoucí kosmické výpravy měly odebírat vzorky z poměrně dostupných pih než provrtávat potenciálně tlustou vrstvu ledu.

Štítky: Jupiter, Galileo, Voda, Europa, Ridges, Lenticulae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »