Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší pohled na Slunce

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences

Tento úžasný obraz ukazuje u tmavé centrální oblasti sluneční skvrny o velikosti planety pozoruhodné a tajúplné detaily. Je to jeden z dosud nejostřejších pohledů na povrch Slunce. Právě zveřejněný snímek pořídil Švédsky sluneční dalekohled, který pracuje rok na Kanárském ostrově La Palma. Tmavá jádra viditelná s jasnými filamenty, které přesahují do sluneční skvrny, spolu s útvary popisovanými jako vlasy a kanály představují doposud neznámé a neprozkoumané sluneční jevy. Je vidět, že nově odhalená tmavá jádra filamentů jsou dlouhá tisíce kilometrů, ale jsou široká pouhých 100 kilometrů. Rozlišení útvarů o velikosti 100 kilometrů a méně je ve sluneční astronomii milníkem, kterého bylo dosaženo důmyslným využitím adaptivní optiky, digitálního vrstvení obrazu a technikami zpracování, které potlačují rozostření zemské atmosféry. Tyto snímky jsou na optických vlnových délkách dokonce ostřejší než lze pořídit ze současných slunečních observatoří ve vesmíru. Zobrazená skvrna, zachycená 15.července 2002, je největší ze skupiny slunečních skvrn katalogizovaných jako sluneční aktivní oblast AR 10030.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Solar telescope


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »