Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tempel Tuttle: Kometa Leonid

Uznání a copyright: T. Puckett (Puckett Observatory)

Tato kompozitní časová expozice komety Tempel-Tuttle, kterou pořídil 26.ledna 1998, je pruhovaná stopami hvězd. Kometa tehdy prolétala na své 33 leté oběžné dráze kolem Slunce vnitřní sluneční soustavou a neočekávaně se zjasnila, ale pro vizuální pozorování byly stále potřeba k pozorování triedry nebo malé dalekohledy. Tempel-Tuttle se také nazývá "Kometou Leonid", jelikož každoroční meteorický roj Leonid je výsledkem toho, jak Země překračuje rovinu oběžné dráhy komety a přibližuje se stopě kometárního prachu. Takže, i když nemůže soupeřit s okázalými kometami viditelnými pouhým okem jako byly Hyakutake nebo Hale-Bopp, tak Tempel-Tuttle i tak hraje svoji roli. Země se nyní přibližuje poměrně hustým oblastem stopy trosek obíhajících na dráze Tempel-Tuttle, takže v příštích dnech budou pozorovatelé pátrat po Leonidách. Očekává se, že vysoká aktivita roje bude vidět v časných ranních hodinách úterý 19.listopadu nad Evropou a Severní Amerikou a to i navzdory přezáření úplňkem.

Štítky: Kometa, Leonidy, Meteorický roj, Tempel-tuttle


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »