Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v oparu

Uznání a copyright: Olivier Meeckers (Groupe Astronomie de Spa)

Když 31. května ráno nad většinou Evropy spolu vyšly Slunce a Měsíc, tak první zatmění slunce v roce 2003 už bylo v běhu. Přestože byl pohled na úplnou prstencovou fázi zatmění omezen na vzdálené severní oblasti, i tak byli ranovstajové odměněni inspirující podívanou na dvě nebeská tělesa, která jsou pro život na planetě Zemi nejdůležitější. Astrofotograf Olivier Meeckers Belgium sledoval představení za rozbřesku z Charneux, odkud pořídil tento evokativní obrázek částečně zakrytého Slunce jak vychází nad přízračným zjevením oparu a stromů. Minulý měsíc byl pro pozorovatele zatmění opravdu zaslíbeným, jelikož květnový úplněk i (druhý) nov způsobily jednak měsíční a jednak sluneční zatmění. Také v listopadu 2003 nastanou úplná zatmění jak Měsíce tak i Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »