Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v oparu

Uznání a copyright: Olivier Meeckers (Groupe Astronomie de Spa)

Když 31. května ráno nad většinou Evropy spolu vyšly Slunce a Měsíc, tak první zatmění slunce v roce 2003 už bylo v běhu. Přestože byl pohled na úplnou prstencovou fázi zatmění omezen na vzdálené severní oblasti, i tak byli ranovstajové odměněni inspirující podívanou na dvě nebeská tělesa, která jsou pro život na planetě Zemi nejdůležitější. Astrofotograf Olivier Meeckers Belgium sledoval představení za rozbřesku z Charneux, odkud pořídil tento evokativní obrázek částečně zakrytého Slunce jak vychází nad přízračným zjevením oparu a stromů. Minulý měsíc byl pro pozorovatele zatmění opravdu zaslíbeným, jelikož květnový úplněk i (druhý) nov způsobily jednak měsíční a jednak sluneční zatmění. Také v listopadu 2003 nastanou úplná zatmění jak Měsíce tak i Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »