Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

KamLAND prověřuje Slunce

Credit: KamLAND Collaboration

Velká sféra pod Japonskem pomohla prověřit naše pochopení vnitřních procesů ve Slunci. Sféra KamLAND, která je na snímku zobrazena během konstrukce v roce 2001, nedetekovala základní částice zvané anti-neutrina, o kterých se ví, že jsou vyzařována blízkými jadernými reaktory v Japansku. Tento triumfální nedostatek může být nejlépe vysvětlen oscilacemi neutrin mezi jednotlivými typy. Výsledky KamLAND podpořily předchozí tvrzení o neutrinových oscilacích zahrnujících i ty pocházející z detektoru Sudbury, podobné obří sféry pod Kanadou, která byla postavena pro detekci všech typů neutrin pocházejících ze Slunce. Čelní astrofyzici tak nyní mohou považovat dlouhotrvající problém nedostatku slunečních neutrin za definitivně vyřešený. Nová záhada, která jej nahradila, spočívá v nalezené nového Standardního Modelu částicové fyziky, který plně vysvětlí oscilace neutrin.

Štítky: Slunce, Neutrina, KamLAND


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »