Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný pohled z Marsu

Uznání simulace: Solar System Simulator, JPL, NASA

Když byl pozemšťan Patrick Vantuyne zvědavý, jak by 17. července vypadal jediný velký měsíc jeho domovské planety při pohledu z Marsu, tak použil Simulátor Sluneční soustavy z JPL. Toho dne (zítra) bude samozřejmě při pohledu ze Země procházet ubývající měsíc velice blízko Marsu a pro pozorovatele v Severní, Střední a v Jižní Americe ve skutečnosti projde před ním, pro některá místa včetně většiny Floridy tedy dojde k zákrytu Rudé planety. Vantuyneovo úsilí vyústilo do tohoto pozoruhodného simulovaného pohledu na srpek Měsíce proti pozadí potemnělé Země. Z marťanského pohledu je Luna vidět hned pod špičkou floridského poloostrova v 8:05 GMT. Pozorovatelé na planetě Zemi, kteří budou chtít na zítřejší obloze před rozedněním pozorovat podívanou Měsíce a Marsu, by si měli povšimout časů pozorování u vybraných měst.

Štítky: Mars, Zákryt, Simulace


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »