Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedimentární Mars

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Snímkování s vysokým rozlišení oblasti v Schiaparelli Basin na Marsu 3. června kamerou družice MGS Mars Orbiter poskytlo tento úžasný příklad vrstevnaté formace uvnitř starého impaktního kráteru. Takové struktury by na planetě Zemi byly k vidění v sedimentárních horninách, kde se materiál ukládal na spodku starých jezer nebo oceánů a poté zvětral a odhalil vrstvy. Za pomoci Slunce svítícího zleva se ukazuje, že se centrální vrstva nachází nad ostatními uvnitř kráteru širokého 2.3 kilometru. Ve vzdálené minulosti Marsu mohl být kráter zaplněný vodou, možná spočíval na spodku jezera vyplňujícího Schiaparelliho impaktní bazén. Možná ale mohly takové vrstvy vznikat při usazování materiálu z větrné marťanské atmosféry. Zatímco družice pokračuje v průzkumu marťanského povrchu z oběžné dráhy, tak se počátkem příštího roku pokusí sondy NASA Spirit a Opportunity na Marsu přistát a více prozkoumat vzrušující historii vody na Rudé planetě.

Štítky: Mars, Kráter, Sedimentary rock, Schiaparelli basin


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »