Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos nad Marsem

Uznání: Viking Project, JPL NASA

Asi 4800 kilometrů nad marťanským povrchem prostorem uhání maličký měsíček Fobos (od středu vlevo dole) zobrazený v roce 1977 družicí Viking 2 Orbiter proti propadlině velké štítové sopky. Tento snímek vznikl z družice při pohledu dolů, asi 12800 kilometrů nad sopkou Ascraeus Mons. Samotný Fobos je pod družicí asi 8000 kilometrů. Sever je nahoře a scénu ozařuje Slunce z jihu (černé tečky jsou referenční body). Pro představu měřítka: Ascraeus Mons má v základně asi 320 kilometrů, zatímco Fobos o velikosti asteroidu má průměr asi 24 km. Na tomto skvělém snímku měsíce s planetou jsou vidět na vrcholku Ascraeus Mons vulkanické kaldery (krátery), ale na sluncem osvětlené straně Fobosu lze impaktní krátery vidět také!

Štítky: Mars, Sopka, Phobos, Viking, Martian moon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »