Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězda, tmavý mrak

Uznání: A. Noriega-Crespo (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA (Inset: Digital Sky Survey)

Na tomto nedávno zveřejněném snímku ve falešných barvách z dalekohledu Spitzer Space Telescope se v infračerveném světle ukazují vysokorychlostní výtoky molekulárního plynu z mladého stelárního objektu. Infračervený zdroj katalogizovaný jako HH (Herbig-Haro) 46/47 se nachází v temné neboli v Bokově mlhovině, na optickém vloženém snímku poblíž rohu vpravo dole, která je většinou při pozorování ve viditelném světle neprůhledná. Energetický výtok dosahuje skoro jednoho světelného roku, hrouží se do tmavého mezihvězdného materiálu a přísluší rannému stádiu slunci podobné hvězdě. Může dobře reprezentovat vývojovou fázi našeho Slunce, která se odehrála zhruba před 4,5 miliardami let, spolu se vznikem naší sluneční soustavy z cirkumstelárního disku. Tato mladá hvězdná soustava je při vzdálenosti jen asi 1140 světelných let poměrně blízko, nachází se v námořním souhvězdní Plachty (Vela) a je výtečným objektem k vyzkoušení Spitzerových infračervených schopností.

Štítky: Hh 46/47, Herbig haro, Bok globular, Young star, Outflow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »