Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Wild 2 ze sondy Stardust

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Tuto otázku včera odpověděla automatická kosmická sonda Stardust, když odeslala doposud nejpodrobnější snímky středu komety. Ledová centra komet jsou obvykle pro pozemské dalekohledy zakrytá neprostupným prachem a plynem, který se odpařuje při přibližování ke Slunci. Ovšem ve dvou případech, u komety Halley a u komety Borrelly, kosmická sonda prolétla mračnem trosek v komě, aby mohla zobrazit jádro komety. Na snímku nahoře je jádro komety Wild 2 zachycené sondou Stardust, která prolétala ve vzdálenosti 500 kilometrů. Zřetelně jsou vidět početné krátery a kopcovitý terén. Výprava Stardust je doposud nejambizióznější výpravou, má zachytit částice z komy a v roce 2006 je dopravit na Zemi. Analýza snímků a získaných částic pravděpodobně poskytne nové informace o počátcích naší sluneční soustavy, kdy vznikla také kometa Wild 2.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »