Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Credit & Copyright: T. A. Rector (U. Alaska), NOAO, AURA, NSF

Před deseti tisíci lety, ještě před počátkem zaznamenané historie lidstva, se muselo náhle zjevit na noční obloze nové světlo, které poté sláblo několik týdnů. Dnes víme, že toto světlo pocházelo z explodující hvězdy a známe barevný rozpínající se oblak zvaný Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je zobrazen západní okraj Závojové mlhoviny technicky známý jako NGC 6960, ale méně formálně jako Mlhovina Koště čarodějnice. Rozpínající se plyn získává své zbarvení dopadem a excitací existujícího blízkého plynu. Pozůstatek supernovy leží ve vzdálenosti 1400 světelných let v souhvězdí Labutě. Koště čarodějnice ve skutečnosti pokrývá oblast odpovídající více než trojnásobku úhlovému průměru Měsíce v úplňku. Modrá hvězda 52 Cygni je viditelná pouhým okem, ale žádnou souvislost se starověkou supernovou nemá.

Štítky: Mars, Spirit rover, White Boat Rock


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »