Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kámen Humphrey ukazuje na dávnou marťanskou vodu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Jak moc byla na Marsu rozšířená voda? Výsledky z roveru Spirit nyní ukazují, že kráter Gusev má za sebou pravděpodobně mokrou minulost a tento výsledek přichází krátce poté, co dvojče Spiritu, rover Opportunity, odhalil na opačné straně Marsu na Meridiani Planum jasný důkaz dávné vody. Důkaz objevený Spiritem a minulý týden zveřejněný se soustřeďuje na velký kámen neobvyklého tvaru přezdívaný Humphrey, který je vidět nahoře poblíž spodního okraje snímku. Podrobná prohlídka kamene ukazuje světlý materiál, který vyplňuje vnitřní praskliny. Takový materiál mohl vykrystalovat z vody prosakující vulkanickou horninou. Podíl Marsu, který kdysi pokrývala dávná voda zůstává neznámý, jelikož oba rovery přistály v oblastech, o kterých se dá předpokládat, že kdysi byly pod vodou. Spirit pokračuje v jízdě po Marsu a nedávno už na své cestě ke kráteru Bonneville překročil značku 300 metrů.

Štítky: Mars, Voda, Humphrey rock


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »