Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ida a Dactyl: Asteroid s měsícem

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Tento asteroid má měsíc! Automatická kosmická sonda Galileo, určená k průzkumu jupiterovy soustavy, se při své dlouhé meziplanetární cestě k Jupiteru přiblížila a vyfotografovala dva asteroidy. U druhého vyfotografovaného asteroidu jménem Ida byl objeven měsíc, který se na tomto snímku z roku 1993 jeví jako malá tečka napravo od Idy. Maličký měsíček pojmenovaný Dactyl má asi jednu míli, zatímco bramborovitá Ida měří asi 36 mil na délku a 14 mil na šířku. Dactyl je vůbec prvním objeveným měsícem asteroidu. Jména Ida a Dactyl jsou z řecké mytologie. Nyní se už ví o mnoha jiných asteroidech, že mají měsíce.

Štítky: Měsíc, Asteroid, Ida, Dactyl


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »