Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini k Venuši

Uznání: KSC, NASA

Ranní oblohou 15. října 1997 odstartovala družice Saturnu Cassini s připojenou sondou k Titanu Huygens. Zde je pře vodu vidět mocná raketa Titan 4B Centaur jak obloukem stoupá z vypouštěcího komplexu č. 40 na letecké základně na mysu Canaveral. Důmyslná automatická kosmická sonda Cassini ve skutečnosti mířila k vnitřní planetě Venuši, prvnímu cíli na své sedmileté, 2,2 miliardy mil (3,5 miliardy kilometrů) dlouhé cestě k Saturnu. Cassini opravdu prosvištěl kolem Venuše v dubnu 1998 a v červnu 1999, kolem Země v srpnu 1999 a kolem Jupitera v prosinci 2000. Při každém z těchto manévrů s "gravitační asistencí" šestitunová kosmická sonda získala na rychlosti a před pouhými třemi dny dolétla k Saturnu. Cassini nyní obíhá kolem prstenčitého plynového obra a v prosinci se má oddělit sonda Huygens. Sestup této sondy k povrchu velkého Saturnova měsíce Titanu bude vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání.

Štítky: Venuše, Gravitační asistence, Launch, Cassini spacecraft


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »