Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Tony and Daphne Hallas

Slyšeli jste v poslední době hodně o planetách s prstenci? Tak posuďte tento nádherný pohled vycentrovaný na planetární mlhovinu M57 z naší vlastní Mléčné dráhy, slavnou Prstencovou mlhovinu. Tento široký pohled se skládá ze tří expozic: jedna zaznamenává podrobnosti vnitřního, zhruba jednoho světelného roku dobře známé mlhoviny, jedna zaznamenává překvapivě spletité, ale slabé vnější prstence zářícího vodíku a jedna se zaměřuje na bohatou sbírku vzdálených galaxií v pozadí. Jedna z galaxií v pozadí, IC 1296 vlevo nahoře, je náhodou dostatečně blízko, aby ukázala svoji spirální strukturu s příčkou, a tak činí atraktivní vizuální srovnání s M57. Je zajímavé, že i když je IC 1296 asi 200 miliónů světelných let daleko ve srovnání s pouhými 2 milióny světelných let pro M57, tak je také zřetelný slabý prstenec kolem vnějších okrajů vzdálené spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »