Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vnitřnější Neptun u 55 Cancri

Uznání ilustrace: U. Texas, NSF, NASA

Je naše sluneční soustava unikátní? Včera byl oznámen objev planety o hmotnosti Neptuna na submerkurovské dráze u nedaleké, Slunci podobné hvězdy 55 Cancri spolu s objevem dalších podobných soustav, což poskytuje nový důkaz, že planetární soustavy složité jako naše vlastní sluneční soustava pravděpodobně existují i kdekoliv jinde. Planeta objevená na základě údajů z Hobby-Eberlyho dalekohledu v Texasu, z Lickovy observatoře v Kalifornii a z oběžného dalekohledu Hubble Space Telescope, je jednou ze čtyř planet, o kterých je nyní známo, že obíhají 55 Cancri - ty další se hmotností podobají Jupiteru. K objevu přispělo zpozorovaní jemných změn rychlosti hvězdy způsobovaných kolem ní obíhajícími planetami. Kresba nahoře vyjadřuje představu, jak by planeta mohla vypadat, pokud by měla hmotnost Neptuna, ale složení Země. Hvězda 55 Cancri je vzdálená jenom 40 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Raka (Cancer).

Štítky: Neptun, Planetární soustava, 55 Cancri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »