Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Toutatis blízko planety Země

Uznání a copyright: Top: John Chumack / Bottom: Juergen Wolf

Ve středu 29. září se asteroid Toutatis přiblížil k Zemi na jeden milión mil, což bylo nejtěsnější předpovězené přiblížení rozměrnějšího asteroidu nebo komety k naší planetě v tomto století. Při přiblížení na vzdálenost jeden milión mil, neboli čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc, by se na obloze asteroidu Země jevila skoro o velikosti měsíčního úplňku. Na pozemské obloze se Toutatis jevil jen jako slabý, hvězdě podobný, ale rychle se pohybující objekt. Přesto byl asteroid 4179 Toutatis dost jasný, aby byl vidět i malými dalekohledy. Astronomové John Chumack, který pozoroval poblíž Daytonu v Ohiu a Juergen Wolf, který pozoroval nedaleko Palo Alto v Kalifornii, nabízí tyto dva kompozitní snímky, které ukazují postup asteroidu (je vidět jako série teček) proti pozadí vzdálených hvězd. Jejich vícenásobné expozice sledovaly asteroid na noční obloze jižně od nebeského rovníku a pokrývají období dvou hodin ve dvou různých dnech asi týden před rekordním přiblížením.

Štítky: Asteroid, Toutatis, Near earth asteroid


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »