Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v gama paprscích

Uznání: HESS Collaboration - image courtesy Werner Hofmann (MPI)

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou světla. S energií až miliardkrát větší jak u obyčejných "lékařských" rentgenových paprsků mohou snadno pronikat čočkami i zrcadly dalekohledů a tak je velmi obtížné vytvořit gama obrazy kosmických zdrojů. Přesto ale soustava velkých dalekohledů navržených pro detekci atmosférických záblesků vyvolaných gama paprsky - HESS (High Energy Stereoscopic System) vytvořila tento historický, rozlišený obraz zbytku supernovy v extrémních gama energiích. Astronomové si povšimli, že první gama pohled na expandující mračno hvězdných trosek je zřetelně podobný rentgenovým obrazům a přesvědčivě podporuje myšlenku, že tato místa silných rázových vln jsou také zdroji kosmického záření v naší galaxii. Intenzita gama záření je na obrázku barevně kódována, tmavé obrysové čáry sledují rentgenové úrovně emise z objektu. V odhadované vzdálenosti 3000 světelných let zbytek po supernově měří asi 50 světelných let a nachází se poblíž galaktické roviny.

Štítky: Zbytek supernovy, Cosmic ray, Gamma ray, HESS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »