Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NEAR u Erosu: Před dosednutím

Uznání: NEAR Project, JHUAPL, NASA
Montáž obrázku: Patrick Vantuyne

Kosmická sonda NEAR-Shoemaker 12. února 2001 jemně dosedla na povrch Erosu při úplně prvním přistání na planetce. Kamera sondy během sestupu zaznamenala sled snímků povrchu tohoto maličkého světa, které ukazují rozlomené balvany, prachem vyplněné krátery a tajemný zhroucený kanál. Poslední políčko, které je vidět na montáži nahoře zcela vlevo, bylo pořízeno ze vzdálenosti 128 metrů. Políčko je zvětšené ve vloženém obrázku a ukazuje povrchové útvary o velikosti několika centimetrů. Tuto montáž vytvořil stereo experimentátor Patrick Vantuyne z posledních snímků přistávací sekvence, přičemž musel pečlivě identifikovat překrývající se oblasti následujích políček. Políčka, která se překrývají, byla kosmickou sondou zachycena z trochu jiné polohy a to Vantuynemu umožnilo vytvořit podrobné stereosnímky povrchu asteroidu 433 Eros.

Štítky: Kosmická loď, Blízko, Eros, Asteriod


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »