Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ski Enceladus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Malý, ledový, vnitřní měsíc Saturna Enceladus má průměr jen kolem 500 kilometrů. Zato ten vzdálený svět odráží více jak 90 procent slunečního světla, které příjmá, což znamená, že jeho povrch má stejnou odrazivost jako padlý sníh. Enceladus, který je zde vidět na ostrém pohledu z nedávného průletu sondy Cassini, ukazuje různorodost povrchových útvarů a velmi málo impaktních kráterů, což naznačuje, že je to velmi aktivní svět, přestože měl tento měsíček už dávno vychladnout. Obnovený vzhled Enceladu by mohl být výsledkem gejzírů kapalné vody nebo vodních sopek. Jelikož Enceladus obíhá uvnitř vnějšího Saturnova prstence E, tak sněhobílý povrch měsíce může udržován trvalým bombardováním ledovými částicemi prstence. Erupce na Enceladu by naopak prstenci E materiál dodávaly. Upozornění pro meziplanetární lyžaře: maličký Enceladus má jenom 1/100 gravitace na povrchu planety Země a má povrchovou teplotu -200 °C (-330 °F).

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »