Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Koperník: paprskovité měsíční krátery

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Měsíc, který tak oslňuje ať už v triedrech nebo v malých dalekohledech, je poďobaný impaktními krátery. Při částečných měsíčních fázích vrhají krátery podél terminátoru ostré stíny. Zato když je Měsíc v úplňku, tak z některých kráterů jako by vypučí soustavy jasných radiálních čar nebo paprsků. Na tomto podrobném pohledu na úplněk jsou vidět dva nápadné paprskovité krátery: Koperník (vlevo nahoře) a Tycho (vpravo dole), každý s rozsáhlou soustavou paprsků ze světle zbarvených trosek, které byly vyvrženy impakty při vzniku kráterů. Obecně jsou paprskovité krátery poměrně mladé, jelikož jejich paprsky překrývají lunární terén. Například 85 kilometrů široký kráter Tycho se svými daleko sahajícími paprsky je nejmladším velkým kráterem na přivrácené straně. Kráter Koperník o průměru 93 kilometrů obklopuje tmavé moře, které kontrastuje s jeho světlými paprsky.

Štítky: Měsíc, Kráter, Copernicus, Tycho, Ray crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »