Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Tennessee

Uznání a copyright: Vydor

Někdy se zdá, jakoby Slunce bylo vidět přes velkou čočku. V případě, který je vidět nahoře, se ale jedná o milióny čoček: jedná se o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestihranné, ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví ve vodorovné poloze, rovnoběžně se zemí. Při východu nebo západu se tak pozorovatel se může nacházet ve stejné rovině, jako mnoho padajících ledových krystalků. Při tomto postavení se každý takový krystal může chovat jako miniaturní čočka a odrážet k nám sluneční světlo. Snímek nahoře byl pořízen minulý měsíc při západu slunce poblíž Nashville v Tennessee v USA. Za okolními domy a stromy a nad vrstvou mraků je nádherně vidět 22° halo, které vzniká při odrazu slunečního světla od ledových krystalů v atmosféře.

Štítky: Slunce, Ledové krystaly, Halo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »