Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Iowa

Uznání a copyright: Stan Richard

Minulou neděli časně ráno nebyly hvězdy na obloze nad státem Iowa jedinými světly. Z nebe také zářila polární záře, která se rozprostírala nad středozápadem USA a nad dalšími místy, kde se nevyskytuje tak často. Širokou škálu aurorálních aktivit vyvolal koronální výtrysk hmoty (coronal mass ejection - CME), když o několik dnů dříve vyslal ze Slunce mračno energetických částic, které potom kolidovaly s magnetosférou planety Země. Tento úkaz zaznamenal u jezera Saylorville poblíž Des Moines fotograf Stan Richard, který byl upozorněn na podmínky vhodné pro polární záře. Při pohledu na východ je poblíž středu snímku vidět nad obzorem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) jasná planeta Mars. I když se zdá, že barevné paprsky končí těsně nad vodou, tak ve skutečnosti jsou ve výskách 100 kilometrů a více.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Iowa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »