Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct sekund po impaktu

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Ohňostroj ke Dni nezávislosti 4. července přišel opravdu brzy, když ve 1:52 AM EDT (7:52 SELČ) projektil sondy Deep Impact zasáhl povrch jádra komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu. Dobře zamířený impaktor se odpařil a vybuchl do rozpínavého mračna materiálu, které je zde vidět 13 sekund po srážce. Snímek je částí skvělé série snímků, které tuto událost dokumentují z vysokorozlišující kamery na palubě průletové sondy. Jádro komety Tempel 1 ve tvaru bramboru má zhruba 5 kilometrů, jak je patrné z této perspektivy. Také kamera na palubě dopadové sondy byla schopná snímkovat jádro a místo dopadu až 3 sekundy před dopadem. Událost samozřejmě sledovaly i dalekohledy v blízkosti Země a detekovaly výrazné zjasnění komety Tempel 1.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »