Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pustina na Marsu: Rub al Khali

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Někdy není na Marsu vidět nic než písek. Rover Opportunity, který nyní zkoumá Mars a putuje dva kilometry jižně od kráteru Endurance, se zastavil a pořídil 360° panoráma pusté a rezavé marťanské krajiny. Toto místo bylo nazváno Rub al Khali pro svoji podobnost s prázdnou částí Saudsko arabské pouště na Zemi. Ve středu snímku je vidět, jak do dálky ubíhají stopy mřížkovaných kol. Dole zaznamenal rover Opportunity několik svých vlastních částí včetně marťanských slunečních hodin zcela vpravo. Nádherná mozaika ve skutečných barvách se skládá z téměř 100 snímků ve třech barvách. K zobrazení v plném vysokém rozlešení by bylo třeba 300 počítačových monitorů nebo jedna velkoformátová tiskárna.

Štítky: Mars, Písek, Rub al Khali


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »