Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Fobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Prostorem na rudou planetou uhání bramborovitý měsíc Fobos a za méně jak 8 hodin dokončí jeden oběh Marsu. A jelikož je jeho oběžná doba kratší jak doba otočky planety, tak pozorovatelé na Marsu vidí vycházet Fobos na západě a zapadat na východě a od obzoru k obzoru přitom putuje asi 5 1/2 hodin. Tyto tři snímky z družice Mars Global Surveyor (MGS) zaznamenaly oválný stín Fobosu jak letí 26. srpna 1999 nad západní částí Xanthe Terra. Zobrazená oblast má asi 250 kilometrů a na panelech zleva doprava je vidět přes červený filtr, modrý filtr a barevný kompozitní snímek z širokoúhlé kamery na MGS. Tři snadno viditelné tmavé skvrny přes červený filtr jsou nejspíše malá pole tmavých písečných dun na dně kráteru. Pokud byste stáli ve stínu Fobosu, tak byste uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Zatmění, Phobos, Marsovský měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »