Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neprozkoumaná mlhovina

Uznání a copyright: Steve Mandel, Galaxy Images

Toto kosmické prachové mračno, které se vznáší nějakých 300 světelných let nad rovinou naší Galaxie, odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Toto prašné zjevení, které třináctiletý syn astronoma Steva Mandela pojmenoval Andělská mlhovina, je součástí rozsáhlého komplexu slabých a poměrně neprozkoumaných mlhovin, který se táhne velkými oblastmi, které jsou vidět u severního a jižního galaktického pólu. Andělská mlhovina i další prachové galaktické cirry kromě modrého odstínu charakteristického u běžněji pozorovaných reflekčních mlhovin, také vytváří slabou červenavou luminiscenci, jelikož zrnka prachu mění neviditelné ultrafialové světlo Mléčné dráhy na viditelné červené světlo. Tento širokoúhlý snímek s vysokým rozlišením zabírá na obloze v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) 3x4 stupně a byl pořízen jako součást projektu Unexplored Nebula Project.

Štítky: Mlhovina, Prach, Reflekční mlhovina, Galactic cirrus, Angel nebula, Mw2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »