Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace asteroidů prolétajících kolem Země

Uznání: MPC, Harvard-Smithsonian CfA, IAU

Jak asi často prosviští kolem Země asteroid? Animační smyčka nahoře sleduje oběžnou dráhu Země kolem Slunce v údobí dvou měsíců 2002, když kolem ní prolétají četné asteroidy, neboli planetky. Některé asteroidy se objevují odnikud, jelikož jsou zobrazeny až po svém objevu. Většina zde vynesených asteroidů byla objevena teprve v předchozím roce. Ačkoliv žádný ze zde vynesených objektů nepřekročil dráhu Měsíce, tak naše sluneční soustava je zaplněna objekty až tak malými jako je zrnko písku, obvykle pozůstatky komet, které každodenně vstupují do atmosféry Země a jeví se pak jako meteory. Zde zobrazené objekty, barevně kódované v třírozměrných vzdálenostech, jsou jenom ty, které jsou viditelné ze Země a jsou blíže jak 20 miliónů kilometrů. Naše Země je v tomto srovnání velice malým cílem o poloměru pouhých 6400 kilometrů. Jedna významná výzkumná oblast moderní astronomie se pokouší najít většinu asteroidů, které by mohly v budoucnu ohrožovat Zemi.

Štítky: Země, Srážka, Asteroids, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »