Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání: A. Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je asi něco, co jsme nikdy přímo neviděli: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často ukazuje nejen na přítomnost černé díry, ale také na její atributy. Například u plynu kolem GRO J1655-40 se zjistilo neobvyklé mihotání 450 krát za sekundu. Vzhledem k předchozímu odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobek hmotnosti našeho Slunce lze rychlost mihotání vysvětlit velmi rychle rotující černou dírou. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje mihotání i pomalejší kvaziperiodické oscilace v akrečním disku kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »