Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Infračervená kamera na palubě sondy Cassini zaznamenala při pohledu skrz hustou, zamlženou atmosféru největšího Saturnova měsíce tento obraz nejvyšších hor, které byly kdy vidět na Titanu. Mozaika ve falešných barvách s vysokým rozlišením byla pořízena při průletu koncem října a ukazuje pohoří dlouhé asi 150 kilometrů a vysoké asi 1,5 km, což se podobá pohoří Sierra Nevada na západě Spojených Států na planetě Zemi. Podél horských hřbetů leží jasné depozity, o kterých se předpokládá, že je to metanový sníh nebo jiný organický materiál. Ledové hory na Titanu pravděpodobně vznikly podobně jako hřbety uprostřed oceánů na Zemi, z materiálu vyvěrajícího na povrch, aby se zaplnily mezery vzniklé při pohybu povrchových tektonických desek od sebe.

Štítky: Infračervený, Titan, Hory, Radar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »