Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Prach činí toto kosmické oko rudým. Přízračný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) vzdálené asi 700 světelných let. Obálka prachu a plynu o poloměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka se dlouho považovala za výborný příklad planetární mlhoviny v konečném stadiu vývoje slunci podobné hvězdy. Ale údaje ze Spitzera ukazují, že samotná centrální hvězda je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že zář pochází z prachu disku trosek. Přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen před mnoha tisíci lety, tak prach v blízkosti uvnitř mohl vzniknout srážkami v rezervoáru objektů analogickém s naším vlastní Kuiperovým pásem ve sluneční soustavě nebo kometárním Oortovým oblakem. Kometám podobná tělesa vzniklá ve vzdáleném planetární soustavě dokonce přežila i dramatické závěrečné stupně hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »